Czym jest pomiar prędkości Łącza

Speed Test to test łącza internetowego. Dzięki aplikacji poznasz  szybkość swojego połączenia z internetem. Aplikacja sprawdza  z jaką prędkością możesz pobierać i wysyłać dane z komputera. Sprawdza również Ping. czyli czas ospowiedzi serwera. Jak wykonć Speed Test:

  1. Uruchom test prędkości łącza internetowego, klikając na przycisk Rozpocznij test.
  2. W pierwszej kolejności tester bada prędkość pobierania danych z internetu, zaś w drugim etapie, prędkość wysyłania danych z komputera do internetu. Po zakończeniu pierwszego etapu testu automatycznie uruchomi się drugi. Przy okazji, dostajesz informację o adresie IP komputera, z którego dokonywany jest pomiar.
  3. Po zakończeniu każdego etapu testu osiągnięty wynik pojawi się w polach Szybkość ściągania oraz Szybkość wysyłania.
  4. Wyniki prędkości ściągania oraz wysyłania danych podane są w kilobitach na sekundę. Należy podzielić je przez tysiąc, aby uzyskać wynik w megabitach na sekundę. W takiej formie parametry łącza są podawane przez dostawcę internetowego.

Szybkość ściągania

Określa, z jaką maksymalną prędkością możemy pobierać dane na nasze urządzenie. Tyczy się to oczywiście nie tylko ściągania plików takich jak programy, ale też szybkości, z którą ładują się strony internetowe czy filmy i muzyka na serwisach strumieniujących media. Wynik pomiaru jest wyrażony w kbps, czyli kilobitach na sekundę. Megabit to 1024 kilobity – jeżeli więc uzyskaliśmy rezultat na poziomie 10000 kbps oznacza to, że maksymalna wydajność naszego łącza to około 10 megabitów.

Szybkość wysyłania

Ten parametr pokazuje, z jaką najwyższą prędkością możemy przesyłać dane na serwery. Dobra szybkość wysyłania przydaje się na przykład wtedy, gdy wrzucamy film na YouTube’a lub Facebooka, albo kopiujemy nasz album ze zdjęciami do chmury. W ofertach wielu dostawców internetu prędkość wysyłania jest o wiele niższa od prędkości ściągania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr wybierając taryfę.

Ping

Ten parametr określa ilość czasu potrzebnego naszemu łączu do połączenia się z serwerem. Parametr ten odpowiada więc opóźnieniu pomiędzy wysłaniem przez nas zapytania, a odpowiedzią serwera. Jest szczególnie ważny na przykład wtedy, gdy gramy przez sieć w wymagające, dynamiczne gry. Ping na poziomie powyżej 100 ms objawia się często w postaci tak zwanych lagów.